ALANYA

  • bolge9
  • bolge9

Alanya to nadmorski kurort i miasto powiatowe w prowincji Antalya w regionie Morza Śródziemnego w Turcji oddalone o 120 km (75 mil) od miasta Antalya. W granicach miasta zamieszkuje blisko 400 tysięcy mieszkańców. Ludność niemal w całości pochodzi z Anatolii, lecz miast to jest również domem dla około 10.000 mieszkańców Europy. Obecność cudzoziemców w mieście jest z roku na rok coraz bardziej znacząca, co znacząco wpływa na życie kurortu oraz na jego gospodarkę.

 

Ze względu na naturalne strategiczne położenie na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Śródziemnego u stóp Gór Taurus Alanya była ostoją dla wielu śródziemnomorskim imperiów, w tym opartych na Imperium Ptolemeusza, Imperium Rzymskiego, Bizantyjskiego oraz i Imperium Osmańskiego. Największe znaczenie polityczne Alanya odgrywała w średniowieczu za czasów Sułtanatu Seldżuków z Rum pod rządami Alaeddina Keykubada I, od imienia którego miasto czerpie swoją nazwę. Za jego czasów powstało wiele istniejących do dziś historycznych budynków, takich jak Kizil Kule (Czerwona Wieża), Tersane (Stocznia) oraz zamek w Alanyi.

 

Stosunkowo łagodny klimat śródziemnomorski, atrakcje przyrodnicze i historyczne dziedzictwo sprawiają, iż Alanya stała się popularnym miejscem dla turystyki i odpowiedzialnym za dziewięć procent przychodów całego sektora turystycznego w Turcji oraz za trzydzieści procent zagranicznych inwestycji w zakup nieruchomości w Turcji. Znaczenie turystyki nieprzerwanie rośnie od 1958 r. i obecnie sektor ten stała się dominującym sektorem gospodarki w mieście, i wpływa na  znaczący wzrost populacji tego nadmorskiego kurortu. Znane na całym świecie wydarzenia sportowe i festiwale kulturalne odbywają się corocznie w Alanyi.

 

Alanya położona jest 135 km na wschód od Antalyi. Na wschód od Alanyi znajduje się miasto Gazipasa, a na zachodzie Manavgat i Side. Alanya jest nazywana "perłą Riviery Tureckiej" i znana jest na całym świecie ze wspaniałych złotych plaż, krystalicznie czystej wody i łagodnego śródziemnomorskiego klimatu. Bogata historyczna przeszłość, wspaniale zabytki przyrody i multikulturowy styl życia sprawiają, iż pobyt w Alanyi to niezapomniane doświadczenie. Z uwagi na możliwości uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, kolorowe bazary pełne lokalnych pamiątek i bogate życie nocne Alanya jest popularnym celem wakacyjnym dla lokalnych i europejskich turystów.

 

Historia Alanyi sięga pierwszych osad datowanych już w okresie przedchrześcijańskim. Miejscową ludność stanowiły plemiona nomadów tzw. "Yörük ", którzy utrzymywali się z rolnictwa, rybołówstwa i hodowli zwierząt. Zimowe miesiące spędzali w łagodnym klimacie Alanyi, a w lecie przenosili się ze stadami bydła na pastwiska w Góry Taurus. Wszystko zmienił gwałtowny rozwój turystyki w drugiej połowie XX wieku – wędrowni pasterze osiedli w Alanyi na stałe i znaleźli zatrudnienie w eleganckich butikach i hotelach.

 

Struktura ludności w Alanyi zmieniła się w ciągu ostatnich 15 lat. Alanya stopniowo stała się europejskim i wielokulturowym miastem. W raz z rozwojem turystyki biznesmeni ze Stambułu, Ankary, Izmiru i z innych miast inwestowali regionie i otwierali swoje pierwsze hotele i eleganckie sklepy. Również Turcy żyjący na emigracji chętnie wracali do kraju z zarobionymi na obczyźnie pieniędzmi i inwestowali swój kapitał w sektorze turystycznym.

 

Dzięki rozwojowi infrastruktury, opieki zdrowotnej, nowoczesnych hoteli, nowoczesnych sklepów i centrów handlowych obcokrajowcy z krajów Europy Zachodniej zaczęli kupować w regionie Alanyi pierwsze apartamenty. Do dnia dzisiejszego Europejczycy kupili w Alanyi ponad 10.000 apartamentów. Większość z nich nadal mieszka tutaj zdobywając wielu nowych miejscowych przyjaciół. Turcy żartują, iż Alanya jest miejscem letniego wypoczynku, które zostało „opanowane” przez Europejczyków.

 

Swoją popularność Alanya zawdzięcza doskonałej bazie hotelowej oraz wspaniałym złotym plażom. Długie piaszczyste plaże są otwarte dla wszystkich. Hotele są wygodne i nowoczesne, otoczone pięknymi ogrodami z wieloma egzotycznymi roślinami i ze wspaniałymi basenami. Hotele w Alanyi posiadają przeciętnie od 50 do 100 wygodnych i gustownie umeblowanych pokoi. Hotele położone są głownie w pasie przy plaży oraz w pobliżu centrum Alanyi i słyną z miłej przyjaznej atmosfery i doskonałej obsługi.

 

Zachęcamy do odkrycia fantastycznej historii, przyrody i kultury miasta Alanya.

Jesteśmy pewni, iż na długo w Państwa pamięci pozostanie turecka gościnność oraz przyjazna atmosfera.

Turcja, Antalya Alanya 07400 Kadıpaşa Mah. Elmas Sok. No :31 Alparslan Apt.
whatsapp whatsapp